Rollimängude puhul on tegu meetodiga, mis loob aluse diskussiooniks ja analüüsiks. See aitab osalejatel näha probleemi, jagada kogemusi ja leida lahendusi. Pedagoogilisest ja psühholoogilisest vaatenurgast on rollimängu positiivseks omaduseks fookustamine õppimisele, eneseteadlikkusele ja käitumise muutumisele.
Peipsi Koostöö Keskusel on viimase viie aasta jooksul kogunenud pagas erinevatest keskkonna – ja maailmahariduslikest rollimängudest, mis on mõeldud koolides mitteformaalse ja formaalse õppe toetamiseks maailma- ja keskkonnaharidusega. Materjalid on leitavad veebilehelt: https://hariduslikudrollimangud.wordpress.com/
Maailmahariduse projektis osalenud haridustöötajate tagasisideküsitluse põhjal üle poole vastanutest kasutasid vähemalt korra aastas õppetöös rollimängu. Kõige sagedamini kasutati meetodit inimeseõpetuse, ühiskonnaõpetuse, geograafia, majandusõpetuse, ajaloo ja keeletundides. Hariduslikke rollimänge vajatakse kõikidesse kooliastmetesse. Huvi tuntakse stsenaariumite üle, mis on seotud keskkonna- ja loodusõpetusega, ajalooga, inimeseõpetusega, mitmekultuursusega ja erinevate sotsiaalsete teemadega.
Novembri lõpus toimunud projekti lõpusündmusel arutleti koos projektis osalenud partneritega, kuidas rollimänge rohkem siduda haridusmaastikku. Ekspertgrupi poolseks soovitusteks oli, et keskseteks tegevusteks võiksid olla: koolituste ja õpiringide korraldamine, toimivate näidete ning kogemuste jagamine, luua stsenaariume, tutvustada meetodit läbi aineliitude ja teha rollimängu tutvustav Moodle kursus.
Rohkem infot: Ederi Ojasoo, 56636264
PEIPSI KOOSTÖÖ KESKUS, www.ctc.ee
https://www.facebook.com/peipsicenter
Projekti toetas ESTDEV- Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus
Tarvastu Gümnaasiumi noored maailmaharidusliku rollimängu töötoas. - Foto Ederi Ojasoo