Mais-juunis toimuv kampaania "Tolmeldajad ja toidutaimed" uurib, kuidas tolmeldajad meie toiduga seotud on ja mida saame ise teha, et neid hoida. Kampaaniat toetavad ka Rohelise kooli programmi kampaania “Tunne tolmeldajat” õppematerjalid.
Kampaania eesmärk on suurendada õpilaste teadlikkust sellest, kui olulised on tolmeldajad – näiteks mesilased, kimalased, liblikad ja teised putukad – meie igapäevase elu ja toidulaua jaoks. Ilma tolmeldajateta ei valmiks paljud viljad, marjad ega köögiviljad, mida me iga päev sööme.
Kampaania käigus õpivad õpilased tundma tolmeldajate elurikkust ja nende rolli looduslikes ökosüsteemides ja põllumajanduses. Praktilise tegevusena uurivad nad oma kooliümbrust ja hindavad, kui “hea” on kooliõu tolmeldajatele – kas seal leidub piisavalt nektarit ja õietolmu pakkuvaid taimi, peidupaiku ja pesitsusvõimalusi.
Õpilased saavad ka teadmisi ja ideid, kuidas kooliõue või koduümbrust muuta veelgi paremini tolmeldajasõbralikuks. See võib tähendada näiteks lillealade rajamist, õitsvate taimede mitmekesistamist, „metsikumate“ alade hoidmist või putukatele varjekohtade loomist. Kampaania toetab õpilaste loodushuvi, tegutsemisindu ja arusaama, et igaühe panus loeb – ka väikesed teod aitavad kaasa elurikkuse säilitamisele.
Tegevused
Uuritakse koos õpilastega tolmeldajate rolli ökosüsteemis
Hinnatakse kooliõue sobivust tolmeldajatele (töölehe abil, mille kohta palume hiljem õpetajatelt tagasisidet)
Uuritakse, millised kooliõuel kasvavad (ja meie toidulaual olevad) taimed sõltuvad tolmeldajatest
Soovi korral rajatakse või täiendatakse kooli tolmeldajasõbralikku ala
Jagatakse oma tegevusi fotode, videote või lugudena
Sihtgrupp ja kestus: Kampaania on suunatud 1.–9. klassi õpilastele. Registreerida saab 1-5 klassi korraga.
Miks osaleda?
Tõstab õpilaste loodusteadlikkust ja keskkonnahoiuoskusi
Sobib lõimimiseks loodusõpetuse, bioloogia, kunsti ja tööõpetusega
Aktiivselt osalenud ja sisukat tagasisidet andnud klasside vahel loosime õppekäigud (külastus Varnja hobimesinduskeskusesse või Tartu loodusmajja õppeprogrammile) 5 grupile! Katame nii transpordi- kui õppeprogrammikulud.
Kõigi osalevate koolide esindajad saavad osaleda lõpukonverentsil Tartu loodusmajas
Registreeri oma kooli osalus hiljemalt 23. mai 2025 veebivormi kaudu SIIN
Teadmiseks, et kaksteist kiireimat registreerunud klassi saavad endale õueala täiendamiseks (soovi korral) komplekti taimi, seemneid. Taimekomplektid on veel valimisel, aga ilmselt sisaldavad muuhulgas näiteks kuumaasikaid. Registreerimisvormil saab taimede osas ka oma mõtteid jagada.
Kampaaniat, sh auhinnareise ja taimekomplekte toetab ESTDEV- Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus.
Kontakt ja lisainfo
projektijuht Margit Säre, margitsare@gmail.com, Peipsi Koostöö Keskus
koordinaatorid Maris Mägi ja Eeva Kirsipuu-Vadi, rohelinekool@tartuloodusmaja.ee, Rohelise kooli programm